SESSİZ ÇIĞLIK
Evet onlar bizim çocuklarımız...

Ama büyüyorlar. Yaşamın her anında yanlarında olamıyoruz. Minicik bir bebekken o yumuk elleri sevgi ile tutmak kolay. Peki ya büyüdüklerinde?...

Farklı düşünceler, farklı bakış açılarına sahip olduklarında; onları kötülüklerde nasıl koruyacağız? Kurt sürüsünün içine düşmüş bir kuzu misali yapayalnız kaldıklarında; onların doğru karar vermelerine nasıl sağlayacağız?

Tabi ki onları eğiterek...

Sevgi ile, sabırla onları karşılaşabilecekleri kötülüklere karşı bilgilendirerek...Hayatın dikenli yollarında bir başlarına kaldıklarında; doğru yolu bulmalarını, doğru kararlar vermelerini sağlayarak... Özellikle birey olma çabalarının başladığı 11-18'li yaşlarda. Özellikle günümüzde başlama yaşının ilköğretim çağlarına kadar indiği uyuşturucu belasına karşı.

Evet bizler; çocuklarımızı uyuşturucu batağına düşmekten korumak için; onları ve ailelerini bilinçlendirmeyi amaç edindik. Bu amaçla "SESSİZ ÇIĞLIK" isimli bir oyun hazırladık.

Oyunumuz iki perdeden oluşuyor. 1 saat 25 dakika süren oyunumuzda; sınav ve aile baskısındaki bir genç kızın yaşadıkları ele alınıyor. Bu baskılarla bunalan karakterimiz; yanlış arkadaşlıklar kuruyor. Yanlış edinilmiş arkadaşlar; zamanla karakterimizi uyuşturucu batağına sürüklüyor. Ailesi de kızları ile iletişim kuramayınca; kötü günler başlıyor.

Oyunda; uyuşturucunun etkisi ile oluşan davranış değişiklikleri, aile içi baskı ve şiddet, sevginin tedavi dönemindeki olumlu etkisi, uyuşturucunun zararları, yanlış arkadaşlıkların olumsuzlukları ele alınmıştır.

Bizler; sağlıklı ve mutlu yarınlar için; uyuşturucuya karşı savaş açtık.

Ya siz?...

TÜLAY DOĞAN

Yazan ve Yöneten